Нов тренд во Македонија: Се разведуваат дедовци и баби по децении минати во брак

411 Views Септември 14, 2017 Македонија Никола Осило

Нискиот стандард, проблемите со невработеноста и општото незадоволството од животот во Македонија се главните причини заради кои зачестено се разведуваат сопружници кои се навлезени во шестата и седмата деценија од животот.

Имено, само во текот на минатата година се развеле 199 жени на возраст поголема од 50 години, како и 324 мажи кои ја минале оваа возрасна граница.

Претходно, во 2015 година се развеле 230 жени и 370 мажи постари од 50 години.

Фото: Daily mail

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!