(ВИДЕО) Скопјани маршираа за чист воздух

793 Views Септември 21, 2017 Чиста околина Никола Осило

Од пред Владата на Република Македонија денес тргна мировен марш за чист воздух во организација „О2 Коалиција за чист воздух“ и првата детска амбасада во светот „Меѓаши“.

Целта на протестот е пред почетокот на зимата да се насочи вниманието на огромното загадување со кое се соочуваат Македонија и Скопје, а поради кое од ден на ден се зголемува бројот на деца и возрасни со акутни заболувања на белите дробови и бројот на смртни случаи кои директно се предизвикани од загадениот воздух.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!