(ВИДЕО) Како беше пречекуван Јосип Броз Тито во Обединетите Нации

1431 Views Септември 22, 2017 Ретро Никола Осило

Светската и македонската јавност деновиве се преокупирани со настаните од Генералното собрание на Обединетите Нации кое по 72. пат се одржува во Њујорк.

На годинешното собрание стана очигледно дека за балканските политичари е успех да се фотографираат и да се ракуваат со американскиот претседател Доналд Трамп.

Историските снимки покажуваат дека не било отсекогаш така, за што најдобро сведочи видеото од кое се гледа каков ефект имаше појавата на некогашниот претседател на Југославија, маршалот Јосип Броз Тито на Генералното собрание на ОН во 1963 година.

Фото: BBC/видео:britishpathe

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!

Најчитани вести