Ранг листа: Држави кои немаат аеродроми, планини, дрва, плажи, алкохол....

837 Views Септември 28, 2017 Прошетај се Камелија Делија

САД имаат 13.513 аеродроми, кои се секако повеќе од потребите на земјата. Италија има 53 места кои се дел од листата на светско наследство на УНЕСКО. Шведска има неверојатни 267.570 острови.

Меѓутоа, постојат и други земји кои немаат таква атракции. Погледнете кои се тие на листата на британскиот Телеграф.

Земји во кои нема аеродроми

Само пет земји - сите од нив во Европа - немаат аеродром. Зошто? Бидејќи сите се многу мали или многу планински.

Андора

Лихтенштајн

Монако

Сан Марино

Ватикан

Сан Марино

Земји во кои нема железнички линии

Сигурно претпоставувате дека во секоја земја во светот треба да има возови. Дури и Ватикан има железничка линија долга 1,27 километри.

Но, не сте во право. Исланд е меѓу најголемите изненадувачки земји кога станува збор за железнички транспорт, но планира да се воведе таква.

Оман и Катар, исто така, имаат големи планови за изградба на железнички мрежи.

Други земји - како Либија и Малта - некогаш имале железници, но денес тие не се користат.

Андора

Бутан

Кипар

Источен Тимор

Гвинеја-Бисао

Исланд

Кувајт

Либија

Макао

Малта

Маршалски Острови

Маурициус

Микронезија

Нигер

Оман

Папуа Нова Гвинеја

Катар

Руанда

Сан Марино

Соломонови Острови

Сомалија

Суринам

Тонга

Тринидад и Тобаго

Тувалу

Вануату

Јемен

Земји во кои нема алкохол

Продажбата на алкохол е забранета во неколку муслимански земји. Други, како што се Малдиви, Пакистан и Обединетите Арапски Емирати, ја ограничуваат неговата продажба.

Авганистан

Брунеи

Кувајт

Либија

Мавританија

Саудиска Арабија

Сомалија

Судан

Јемен

Земји кои немаат знаменитости кои се на списокот на светското културно наследство

Неверојатно 1.073 места во светот се дел од листата на светско наследство на УНЕСКО, но некои земји не можат да се пофалат со ниту еден сличен објект.

Бутан

Гвинеја-Бисао

Гвајана

Либерија

Сиера Леоне

Сомалија

Јужен Судан

Бутан

Земји во кои нема планини

Највисоката земја на Земјата? Тоа е Бутан, каде што просечната надморска височина е 3.280 метри. Ова е рај за алпинистите и планинарите.

Следните 15 земји сепак се едни од најниските точки на Земјата, споредени со морското ниво.

Малдиви - 2 м

Катар - 28 м

Холандија - 30 м

Гамбија - 34m

Данска - 34 м

Естонија - 61 м

Сенегал - 69 метри

Гвинеја-Бисао - 70 метри

Тринидад и Тобаго - 83 м

Бангладеш - 85м

Латвија - 87 м

Кипар - 91 метри

Кувајт - 108 м

Куба - 108 м

Уругвај - 109 м

Земји во кои нема плажи

Канада може да се пофали со најдолгата брегова линија во светот - неверојатни 202. 080 километри, според CIA World Factbook.

Сепак, нејзините студени води не се многу погодни за љубителите на плажата.

Многу подобар залог ќе биде Индонезија - 54.716 километри од крајбрежјето. Меѓутоа, следниве земји немаат море или океан:

Авганистан

Андора

Ерменија

Австрија

Азербејџан

Белорусија

Бутан

Боливија

Боцвана

Буркина Фасо

Бурунди

Централна Африканска Република

Чад

Чешка Република

Етиопија

Унгарија

Казахстан

Косово

Киргистан

Лаос

Лесото

Лихтенштајн

Луксембург

Македонија

Малави

Мали

Молдавија

Монголија

Непал

Нигер

Парагвај

Руанда

Сан Марино

Србија

Словачка

Јужен Судан

Свазиленд

Швајцарија

Таџикистан

Туркменистан

Уганда

Узбекистан

Ватикан

Замбија

Зимбабве

Швајцарија

Земји кои немаат граници

Воените трошоци на Кина се 215.7 милијарди долари во 2016 година, со оглед на тоа што државата има граници со повеќе територии од која било друга земја, можеби тоа не би требало да биде изненадување.

Најбројната нација на планетата граничи со 16 дружи држави и располага со 22.147 километри копнени граници (исто рекорд).

Земјите се: Авганистан (76 км), Бутан (470 км), Хонг Конг (30 км), Индија (3 граници, вкупно 3.380км), Казахстан (1.533 километри), Северна Кореја (1.416 километри), Киргистан (858 километри ), Лаос (423 километри), Макао (0.34 км), Монголија (4.677 км), Мјанмар (2 185 км) Пакистан (523 км), Русија (2 граници, вкупно 3.645 км), Таџикистан (414 км) и Виетнам (1.281 км).

Ова секако бара огромен број на цариници и контролни пунктови.

Меѓутоа, следните земји немаат такви проблеми само затоа што немаат копнени граници да се бранат:

Австралија

Нов Зеланд

Куба

Исланд

Мадагаскар

Јапонија

Малта

Јамајка

Барбадос

Бахамските острови

Сејшелските острови

Свети Китс и Невис

Света Луција

Фиџи

Свети Винсент и Гренадини

Антигва и Барбуда

Тринидад и Тобаго

Малдиви

Самоа

Тонга

Тајван

Тувалу

Зеленортски Острови

Маршалски Острови

Науру

Кирибати

Вануату

Острови Коморос

Гренада

Палау

Маурициус

Соломонови Острови

Микронезија

Сао Томе и Принсипе

Доминика

Филипини

Бахреин

Сингапур

Земји во кои нема дрвја

Кои земји се фалат со најмногу дрвја?

Во табелата на Светска банка базирана на процент на шумски површини, Суринам е на прво место п со 95% територија покриена со дрвја.

Но, четири земји немаат ниту едно дрво.

Сан Марино

Катар

Гренланд

Оман

Земји кои немаат заштитени подрачја

Според податоците собрани од Светската банка, тековните заштитени подрачја се 14,8 проценти од светското земјиште. Ова е подобрување во споредба со 1990 година, кога оваа бројка изнесуваше само 8,2%.

Иако е една од најопасните и политички нестабилни земји на планетата, Венецуела е водечка земја во однос на заштитата на својата природа, бидејќи таа 53,9% од нејзината територија заштитена.

Четири земји во светот воопшто немаат такви области.

Макао

Науру

Сао Томе и Принсипе

Сан Марино

Макао

Земји кои немаат армија

Мирот владее на следните територии.

Андора

Коста Рика

Доминика

Гренада

Кирибати

Лихтенштајн

Маршалски Острови

Микронезија

Палау

Науру

Света Луција

Свети Винсент и Гренадини

Самоа

Соломонови Острови

Тувалу

Ватикан

Земји во кои нема реки

Ако патувате во една од следните земји, немојте да го носите вашето кану.

Бахреин

Кирибати

Малдиви

Маршалски Острови

Монако

Науру

Саудиска Арабија

Тонга

Тувалу

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

Најчитани вести