(ВИДЕО) Ретка снимка од промотивен филм за Охридското Езеро од 1958 година

1855 Views Септември 30, 2017 Ретро Никола Осило

Во Македонија се уште се прават огромни напори да се зголеми бројот на странски гости и да се надминат рекордните бројки од над милион туристи годишно што беше вообичаено за перидот пред осамостојувањето на нашата држава.

Во минатото, како и сега убавините на Македонија, а пред се на Охридското Езеро биле промовирани преку документарни филмови и емисии.

Во оваа прилика ви го пренесуваме филмот на Ото Денеш обезбеден преку Европските филмски архиви, а објавен од Кинотека на Македонија.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!

Најчитани вести