Асанж побара од Јункер да ја суспендира Шпанија од ЕУ

656 Views Октомври 1, 2017 Бенчмарк Никола Осило

Основачот на Викиликс Џулијан Ансанж го повика претседателот на ЕК, Жан Клод Јункер да ја суспендира Шпанија поради инсерти на кои се гледа однесувањето на шпанската полиција кон каталонските избирачи.

Тој на својот Твитер налог ги објави и спорните инсерти.

„Јункер, дали е ова почитување на човековото достоинство, слобода и демократија? Активирај го Членот 7 и суспендирај ја Шпанија од ЕАУ поради кршење на Членот 2“, напиша Асанж на Твитер.

МИА/фото:Википедија

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!