ЕКСКЛУЗИВНО: Ретка видео-снимка од Тито пред 150.000 граѓани на скопскиот плоштад

808 Views Октомври 3, 2017 Ретро Никола Осило

Денес се уште се водат дебати околу улогата на Јосип Броз Тито во формирањето на македонската држава, како и околу прашањето дали македонските граѓани подобро живееле во времето на поранешна Југославија или сега.

На ретката видео снимка се гледа како македонското политичко раководство предводено од Лазар Колишевски и 150.000 скопјани го пречекале Тито при една од неговите ретки посети на Македонија.

Неизбежен е заклучокот дека ниту еден македонски политичар денес не може да го наполни скопскиот плоштад како што му успеало на Тито.

Видео/фото: AP/Britishmovietone

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!

Најчитани вести