Детален преглед: Кои се најголемите донатори на ВМРО-ДПМНЕ за локалните избори?

3817 Views Октомври 7, 2017 Македонија Никола Осило

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ го достави финансискиот извештај за првиот дел од кампањата за локалните избори 2017 година. Во него, меѓу другото може да се види кој и колку пари донирал за изборната кампања.

Според извештајот, парична поддршка за кампањата на ВМРО-ДПМНЕ дале 207 физички лица и ниту една фирма.

Интересно е што меѓу донаторите го нема лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

Меѓу најголемите донатори на СДСМ се актуелните градоначалници Коце Трајановски, Тони Трајковски, како и кандидатите за градоначалници Јохан Тарчуловски и Владо Мисајловски.

Од условно кажано „старата раководна постава“ на ВМРО-ДПМНЕ како донатор се јавува и Миле Јанакиески кој донирал 22.000 денари.

Целата листа на донатори ТУКА.

фото: ВМРО-ДПМНЕ

ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ

Детален преглед: Кои се најголемите донатори на СДСМ за локалните избори?

Колку пари потроши Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ во првите десет дена од локалните избори?

ВМРО-ДПМНЕ троши повеќе пари на локалните избори од СДСМ?

Колку пари потроши Коалицијата преводена од СДСМ досега на локалните избори?

ГРОМ потрошила 1,2 милиони денари на локалните избори

ДУИ отиде во минус во првите десет дена од кампањата за локалните избори

БЕСА потрошила 1,2 милиони денари на локалните избори

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!