(ВИДЕО) Како Тито ги возеше кралицата Елизабета и Јованка

1420 Views Октомври 9, 2017 Ретро Никола Осило

Во земјите од поранешна Југославија и денес се актуелни дебатите дали подобро се живееше во времето на Јосип Броз Тито или по осамостојувањето на бившите ЈУ-републики.

Постојат различни мислења по ова прашање, но никој не може да го оспори меѓународниот авторитет што го имаше Маршалот Тито, на кој денешните политичари можат само да му завидуваат.

Доказ за тоа е и видеото од посетата на англиската кралица Елизабета на Југославија во кое по официјалниот дел има  и лежерното дружење со Тито.  

Фото/видео:AP

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!

Најчитани вести