Подзаборавена снимка: Како Македонија го славеше 11 Октомври во 1948 година

1602 Views Октомври 11, 2017 Ретро Никола Осило

Од година во година се помалку значење им се придава на големите востанија во Македонија како што е 11 Октомври – Денот на востанието против фашистичкиот окупатор.

Тоа најдобро го доловуваат двете видеа кои покажуваат со колку радост и љубов македонските граѓани го славеле 11 Октомври во 1948 година, неколку години по ослободувањето на нашата земја.

Фото: Википедија/видео: Вардар филм/Костадин С/Скај нет

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!

Најчитани вести