„Жито Полог“ продаде 40.258 акции од ТТК банка и 16.644 акции од „ЗК Пелагонија“

777 Views Октомври 12, 2017 Бизнис Никола Осило

„Жито Полог“ преку Македонската берза информира дека дека се продадени 40.258 акции од ТТК Банка АД Скопје, што претставува 6,08 % од активата на друштвото согласно последните ревидирани финансиски извештаи.

„Исто така ве известуваме дека се продадени 16.644 акции од ЗК Пелагонија АД Битола што претставува 8,98 % од активата на друштвото согласно последните ревидирани финансиски извештаи. Со продажбата на овие акции учествота на Жито Полог АД Тетово во ЗК Пелагонија АД Битола падна под 5 %“, соопшти компанијата.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!