(ВИДЕО) Зошто вредноста на Биткоинот расте со огромна брзина?

1922 Views Октомври 13, 2017 Бизнис Никола Осило

Виртуелната криптовалута Биткоин достигна ново рекордно зголемување и ја надмина психолошката границата од 5.000 долари.

Додека во светот, но и во Македонија се уште се дебатира колку е сигурно да се вложува во оваа валута и дали државните институции и банките ќе дозволат криптовалутите да им „го земат“ бизнисот, поединци станаа милионери со нивните инвестиции во Биткоинот кога тој беше уште непозната работа за поголем дел од светската популација.

Во видеото програмер објаснува зошто Биткоинот расте со огромна брзина и дали е предоцна да се вложи во оваа криптовалута.  

видео: Ivan on Tech/фото: bitcoin.com

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!