Грабежи во Скопје, Струга и гостиварско

390 Views Октомври 13, 2017 Локално Редакција Емагазин

Три маскирани лица синоќа извршиле разбојништво над вработените во продавница лоцирана на улица „Бранислав Нушиќ“ во Скопје.

Како што соопшти МВР, вчера во 21:17 часот во полиција било пријавено дека во продавница на ул. „Бранислав Нушиќ“ три непознати маскирани лица извршиле разбојништво над вработените.

Сторителите со закана со пиштол на вработените и купувачите им наредиле на легнат на земја, по што одзеле околу 50.000 денари од дневниот промет и побегнале во непознат правец.

Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителите и за целосно расчистување на случајот.

Од куќа во Струга украдени пари и златен накит

Стружанецот А.А. на 11-ти овој месец во полициската станица Струга пријавил кражба во куќата сопственост на неговиот татко Ш.А. (61) на ул.„Маршал Тито“.

Кражбата, како што е наведено во полицискиот билтен, била извршена од непознат сторител на 11 октомври во периодот од 18 до 20 часот.

Сторителот насилно отворил еден од прозорците, влегол внатре и одзел 3.000 евра, 12.000 денари и разновиден златен накит, по што го напуштил местото.

Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и за целосно расчистување на случајот.

Кражба во гостиварско, украдени пари, накит и верски книги

Непознати сторители од куќа во гостиварското село Долна Бањица украле пари, златен накит и верски книги.

Кражбата, како што е наведено во полицискиот билтен, вчера во Полициската станица Гостивар ја пријавил гостиварецот С.И. (51). Тој рекол дека во периодот помеѓу 19:30 часот и 21:00 часот непознати сторители извршиле тешка кражба во неговата куќа село Долна Бањица.

Сторителите насилно го отвориле прозорецот од кујната, влегле внатре и од спалната одзеле женска чанта со 2.500 евра, три часовници и мобилен телефон, а од друга просторија одзеле женски паричник со 100 евра, 3.000 денари, златен накит, сет со верски книги и здравствена електронска картичка, по што го напуштиле местото.

Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителите и за целосно расчистување на случајот.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.