(Видео) Тестиран пешчки премин со лед светла кои ја менуваат бојата

966 Views Октомври 15, 2017 Техно Редакција Емагазин

Паметен пешачки премин беше тестиран во Лондон, така што зебрата наместо со класични бели ленти содржи лед светла кои ја менуваат бојата.

Според изумителите, овој премин многу повеќе е впечатлив за разлика од обичниот со што ја зголемува безбедноста на пешаците.

Овој „паметен премин“ ја менува сигнализацијата на улицата во зависност од тоа дали има пешак или не, а за велосипедите се активира посебна сигнализација.

Видео: Business Insider UK

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

Најчитани вести