Петре Шилегов го „растури“ Коце Трајановски во Скопје

8919 Views Октомври 16, 2017 Македонија Никола Осило

Според првичните податоците на Државната изборна комисија на вчерашните локални избори, кандидатот на СДСМ за градоначалник на Скопје, Петре Шилегов освои 101.738 гласови или 49,75% од вкупниот број гласови, а кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен градоначалник на Скопје Коце Трајановски 72.774 гласови или 35,59% од гласовите.

 

Резултатите се однесуваат на процесоирани 76,50 отсто од гласачките места.

Фото: СДСМ

ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ

Цела листа: СДСМ води во Скопје и во 50 општини, ВМРО-ДПМНЕ во девет, ДУИ во 12

Според 96,64% од гласовите: СДСМ води во 50 општини, ВМРО-ДПМНЕ во 9

Двојна победа на СДСМ во Охрид, Јован Стојаноски е новиот градоначалник

Богоев прогласи победа во скопски Карпош

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!