Топ 10: Кои е најдобрите градови во светот за шопинг

Секоја година, читателите на магазинот Travel + Leisure одбираат најдобри места низ светот во различни категории –хотели, ресторани,  места за одмор и слично.

Неизоставен дел од патувањата низ светот е секако шопингот, па така оваа година читателите на овој светски познат магазин го одбраа Њујорк како град во кој секој може да си го најде она што му треба.

Градовите се одбирани не само по бројот на продавници и трговски центри, туку и пазари, продавници со ракотворби и интересни дуќани.

Во продолжение погледнете кои 10 градови се најдоа на овогодинешната листа на градови за најдобар шопинг според Travel + Leisure:

10. Лондон, Англија

9. Сан Мигел де Аљенде, Мексико

8. Милано, Италија

7. Фиренца, Италија

6. Сингапур, Сингапур

5. Хонгконг, Кина

4. Париз, Франција

3. Дубаи, ОАЕ

2. Токио, Јапонија

1. Њујорк, САД

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

Најчитани вести