Ретка снимка: Големо „Влашко оро“ во Битолско низ камерата на браќата Манаки

1088 Views Октомври 31, 2017 Ретро Никола Осило

Пионерите на филмот во Македонија и во Југоисточна Европа познатите браќа Јанаки и Милтон Манаки се одговорни што и денес можеме да видиме како се живеело на овие простори пред стотина години.

Во оваа прилика ви пренесуваме редок видеозапис од големо „Влашко оро“ снимено во околината на Битола.

Видео/фото: Кинотека на Македонија

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!