Грците, а и Македонците може да здивнат: Нема забрана за гирото и ќебапите

1680 Views Декември 4, 2017 Балкан Редакција Емагазин

Да бидеме јасни, Европската Унија не го забранува гирото и ќебапите во Грција, наша работа е само да се погржиме храната да биде безбедна, е одговорот на портпаролот на Европскиот парламент за Нова Европа, по натписите во Грција, но и во Македонија и регионот дека гирото и ќебапите ќе бидат забранети во Грција, пренесува дописникот на еМагазин од Солун.

Гирото освен што е популарно во Грција, важи и за омилена храна на бројните туристи од Македонија, Србија, а последните години освен ќебапите, кои од многу поодамна се одомени кај нас, може да се купи и во Скопје, Охрид и на други места низ нашата земја.

ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ

(Фото) Како Грците на Твитер го „бранеа“ гирото

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.