Ретка видео-снимка од 1918 година: Пречек на грчкиот крал во Битола

2215 Views Декември 4, 2017 Ретро Никола Осило

Пионерите на филмот во Македонија и во Југоисточна Европа познатите браќа Јанаки и Милтон Манаки се одговорни што и денес можеме да видиме како се живеело на овие простори пред стотина години.

Во оваа прилика објавуваме ретка видео снимка од 1918 година на која може да се види како српскиот генерал Бојовиќ го пречекал грчкиот претстолонаследник Павле во Битола.

Видео/фото: Кинотека на Македонија

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!