Обвинителството се вклучи во истрагата за кражбите од сефови на Шпаркасе банка

Скопското Јавно обвинителство денеска соопшти дека издало наредби за проверка на информациите за кражба на пари и предмети од банкарски сефови во Шпаркасе банка.

- Основното јавно обвинителство – Скопје од 30.11.2017 година постапува по пријавата за наводна кражба на пари и вредни предмети од сефови во Шпаркасе банка. Пријавата е заснована на изјавите на две лица кои тврдат дека во нивните банкарски сефови недостигаат пари и вредни предмети, се наведува во соопштението од Обвинителството.

Оваа пријава, како што е посочено, веднаш е дадена на работа на дежурен јавен обвинител, кој во насока на расветлување на случајот издаде наредба за обезбедување на снимките од видео надзорот и барање за обезбедување податоци и документација од банката.

Истовремено, издадена е и наредба за вештачење на материјални траги подигнати на лице место. Притоа, се проверува кој се имал пристап до трезорот со сефови на банката.

ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ

Колку чини да се изнајми сеф во Шпаркасе банка?

Грабежи во Шпаркасе, Комерцијална, НЛБ: Парите побезбедни под перница отколку во банка? 

„Шпаркасе банка“ со МВР спроведува истрага за кражбите од сефовите во банката

МВР: Граѓани пријавиле дека им недостигаат пари и предмети од сефовите на Шпаркасе банка

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.