Конечно: Промовирана електронска верзија на Правописот на македонскиот јазик

1519 Views Декември 7, 2017 Македонско Никола Осило

Денес на одбележувањето на 73 години од формирањето на Националната и универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“- Скопје, една од најстарите и најзначајните културни и образовни установи во земјава беше промовирана електронската верзија на Правописот на македонскиот јазик, која e леснo и бесплатно достапна на адресата www.pravopis.mk на Интернет.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!