(Видео) Што влијае врз стареењето на кожата и дали тоа може да се спречи

1266 Views Декември 7, 2017 Живот Редакција Емагазин

Стареењето е дел од нас и не можеме да го одложиме, но можеме да го забавиме овој процес и да не дозволиме да се гледа на нашата кожа.

Пред се како фактор на стареењето е генетиката, но голем удел имаат и останатите фактори, а особено сонцето.

Ова е познато како фото - стареење и затоа препораките се помало изложување на сончевите зраци и тоа во секое годишно време.

Во продолжение Д-р Весна Ѓеоргиевска од центарот за медицинска козметика и естетика „Дерма Бела“ ги наведува и останатите фактори кои влијаат на стареењето на кожата.

Погледнете го видеото на следниот ЛИНК.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.