Колку е потребно сексот да трае, за жената да биде задоволна?

2694 Views Декември 7, 2017 18+ Редакција Емагазин

За добриот секс, важна е и минутажата и оттука, голем број на истражувања откриваат колку сексот трае во просек. Во „Journal of Sex Research" објавено е и колку жените сакаат да трае интимниот чин.

Научниците откриле дека сексот во просек трае од 5,5 до 7,5 минути, без предигра. А во истото истражување се вели дека жените сакаат сексот да трае од 14 до 16 минути, а предиграта, од 11 до 13 минути.

Што значи дека, за мажот да ги задоволи сите нејзини потреби, треба да и се посвети околу 30 минути.

Жените подеднакво уживаат во предиграта како и во самиот сексуален чин и моментите пред секс се пресудни за задоволство во кревет.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

Најчитани вести