Драстично намален Буџетот на Собранието за 2018: Догодина помалку пари за пратениците

4089 Views Ноември 12, 2017 Бизнис Редакција Емагазин

Буџетот на Собранието на Република Македонија догодина е за околу 415.000 евра помал споредено со парите наменети за пратениците оваа година.

Според предлог Буџетот за 2018 година Собранието следната година ќе има Буџет од 576.518.000 денари што е за 25.396.000 денари или 415.000 евра помалку спредено со годинава каде на располагање има 601.887.000 денари.

Собранието има 437 вработени.

Фото: МИА

ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И СЛЕДНИТЕ СТОРИИ

Буџет 2018: Агенцијата за разузнавање догодина ќе има повеќе пари за трошење

Укинувањето на радиодифузната такса ќе го чини Буџетот 19 милиони евра догодина

Најмногу пари ќе „лапнат“ пензионерите: Пола милјарда евра од Буџетот 2018 ќе одат во фондот за ПИОМ

Предлог Буџет за 2018: Претседателот Иванов догодина ќе има помалку пари за трошење

Продолжува „Купи куќа, купи стан“: Буџетот на Министерството за финансии догодина поголем за 5 милиони евра

Буџетот на Владата догодина ќе биде потежок за 9 милиони евра

Владата очекува догодина извозот да порасне за 7,5%, платите за 4%, а невработеноста да падне на 21,5%

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

Коментари

Тагови