(ВИДЕО) Марш на екстремната десница во Варшава: „ Чиста Полска, бела Полска“

477 Views Ноември 12, 2017 Свет Редакција Емагазин

Десетици илјади луѓе учествуваа на маршот организиран од екстремно- десничарските активисти во Варшава.

Демонстрантите извикуваа верски и расистички слогани како „Бог, чиста Полска, бела Полска".

Според полициските претпоставки на маршот на крајната десница, имало околу 60.000 луѓе.

На демонстрациите имаше и десничари од другите делови на Европа, меѓу кои и британскиот Томи Робинсон и италијанскиот Роберт Фиор.

Демонстрациите се совпаднаа со Денот на независноста на Полска, а членовите на владејачката Партија на правото и правдата учествуваа во прославите и церемониите.  

Фото: Getty images/Видео: Al Jazeera English

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

Коментари

Тагови