Борут Пахор реизбран за претседател на Словенија

236 Views Ноември 13, 2017 Балкан Редакција Емагазин

Актуелниот претседател на Словенија, Борут Пахор победи на вториот круг од претседателските избори, со што освои втор мандат на функцијата шеф на словенечката држава.

Пахор, кој е поранешен лидер на партијата Социјални демократи (СД) и беше словенечи премиер од 2008 до 2012 година, на овие избори настапи како независен кандидат.

Фото: ЕПА

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

Коментари

Тагови