(ВИДЕО) Трите екс-југословенски филмови што го разбија табуто за сексот

1806 Views Декември 9, 2017 18+ Никола Осило

Филмските сцени со експлицитен секс не беа редовна појава во поранешна Југославија пред да се појават неколку филма кои го разбија табуто околу оваа тематика и беа категоризирани како први софт-порн филмови на овие простори.

Во оваа прилика ви претставуваме три филма кои многу влијаеја врз кинематографијата и сфаќањата за сексот во поранешните ју-републики.

1. „Уна“ е филм на режисерот Миша Радивојевиќ со Раде Шрбеџија и Соња Савиќ во главните улоги. Токму голото тело на Савиќ во честите скес-сцени беа причина таа своевремено да стане секс-симбол во Југосолавија.

2. Црногорскиот режисер Живко Николиќ во 1986 година го сними „Убавината на пороците“ во кој е прикажана првата сцена со групен секс во која учествува преубавата Мира Фурлан.

3. „Халоа, празник на курвите“ е уште еден пример за филм со слободоумно гледање на сексот, а во главната улога игра Неда Арнериќ.

Фото:blickr/borisbajcetic

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!

Најчитани вести