Подзаборавена видео-снимка: Како изгледаше Скопје за време на Втората светска војна

883 Views Ноември 13, 2017 Ретро Никола Осило

Скопје е град кој повеќепати бил освојуван и управуван од различни окупатори. За време на Втората светска војна Скопје бил даден на управување на Бугарскиот фашистички окупатор, но во него биле стационирани и германски и италијански сили.

По повод 13 ноември - Денот на ослободувањето го објавуваме ова подзаборавено видео од 1941 година во кое може да се види како се живеело на територијата на Скопје додека пламтела Втората светска војна.

Фото: USA holocaust museum

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

Коментари

Тагови

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!