Мицковски размислува да се кандидира за лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Милошоски се уште не се решил

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски, пред состанокот на Централниот комитет на партијата потврди дека не е исклучена можноста тој да биде кандидат за партиски лидер.

Антонијо Милошоски, пак, рече дека се уште не решил дали ќе се кандидира за наследник на Груевски. Според него е важно да има транспарентен конгрес.

- Помалку е битно новото име за претседател на партијата, повеќе е битен новиот концепт за делување на партијата како една здрава опозиција, рече Милошоски.

Освен Мицковски и Милошоски, во медиумите последните недели се вртеа и имињата на Илија Димовски, Никола Тодоров, Никола Попоски, а најава дека ќе се кандидира за лидерската позиција дојде и од Филип Петровски.

Фото: ВМРО-ДПМНЕ

ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ

ВМРО-ДПМНE исклучи 16. делегати од Конгресот

И притворените Мукоски, Тарчуловски и Василевски се делегати на конгресот на ВМРО-ДПМНЕ

Драма на гласањето во ВМРО-ДПМНЕ: Груевски ги убедувал сопартијците дека конгрес е неопходен

Еден делегат може да поддржи само една кандидатура за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Детален преглед: Објавен списокот на делегати кои ќе решаваат за новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Груевски пред Централниот комитет: Оставката ја поднесувам како морален чин

544 делегати во Валандово ќе одлучуваат кој ќе го наследи Груевски

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.