Еден делегат може да поддржи само една кандидатура за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Врз основа на Статутот на ВМРО-ДПМНЕ, Централниот комитет на партијата синоќа усвои заклучок согласно кој кандидат за претседател на партијата може да предложат најмалку 30 делегати на Конгресот, информираат од партијата.

“Еден делегат може да поддржи само една кандидатура за претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Кандидатурите може да се поднесуваат најдоцна до 21 декември до 15 часот до правната комисија на ВМРО-ДПМНЕ, во архивата на партијата“, велат од партијата.

ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ

ВМРО-ДПМНE исклучи 16. делегати од Конгресот

И притворените Мукоски, Тарчуловски и Василевски се делегати на конгресот на ВМРО-ДПМНЕ

Драма на гласањето во ВМРО-ДПМНЕ: Груевски ги убедувал сопартијците дека конгрес е неопходен

Детален преглед: Објавен списокот делегати кои ќе решаваат за новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Груевски пред Централниот комитет: Оставката ја поднесувам како морален чин

544 делегати во Валандово ќе одлучуваат кој ќе го наследи Груевски

Мицковски размислува да се кандидира за лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Милошоски се уште не се решил

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.