Драма на гласањето во ВМРО-ДПМНЕ: Груевски ги убедувал сопартијците дека конгрес е неопходен

8730 Views Декември 11, 2017 Македонија Никола Осило

Во текот на состанокот на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје синоќа било побарано да се расправа и да се гласа за оставката на Никола Груевски. Со оглед на тоа што таква расправа не е предвидена во правните акти на партијата, на гласање се ставило предлог барање за организирање на вонреден конгрес, информираат од партијата.

При првото гласање не било обезбедено потребното двотретинско мнозинство. Пред второто гласање од страна Груевски било посочено дека не станува збор за гласање „за или против“ него, и со дополнителни аргументи ги убедувал членовите на ЦК да поддржат одржување на Конгрес.

Потоа во вториот обид огромно мнозинство членови на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ ја поддржале одлуката за одржување на вонредниот 16-ти Конгрес во Валандово.

ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ

ВМРО-ДПМНE исклучи 16. делегати од Конгресот

И притворените Мукоски, Тарчуловски и Василевски се делегати на конгресот на ВМРО-ДПМНЕ

Еден делегат може да поддржи само една кандидатура за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Детален преглед: Објавен списокот на делегати кои ќе решаваат за новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Груевски пред Централниот комитет: Оставката ја поднесувам како морален чин

544 делегати во Валандово ќе одлучуваат кој ќе го наследи Груевски

Мицковски размислува да се кандидира за лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Милошоски се уште не се решил

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!