И притворените Мукоски, Тарчуловски и Василевски се делегати на конгресот на ВМРО-ДПМНЕ

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски, Јохан Тарчуловски и Сашо Василевски кои добија 30 дневен притвор поради упадот во Собранието на 27. април годинава се на листата на делегати кои треба да галасаат на 16. Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ кој ќе се одржи на 22 и 23. декември во Валандово.

На листата на делегати се наоѓа и поранешниот министер за внатрешни работи во владата на ДПМНЕ, Митко Чавков, кој исто така е во притвор.

Тие се обвинети за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста. 

Фото: ВМРО-ДПМНЕ

ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ

ВМРО-ДПМНE исклучи 16. делегати од Конгресот

Драма на гласањето во ВМРО-ДПМНЕ: Груевски ги убедувал сопартијците дека конгрес е неопходен

Еден делегат може да поддржи само една кандидатура за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Детален преглед: Објавен списокот на делегати кои ќе решаваат за новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Груевски пред Централниот комитет: Оставката ја поднесувам како морален чин

544 делегати во Валандово ќе одлучуваат кој ќе го наследи Груевски

Мицковски размислува да се кандидира за лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Милошоски се уште не се решил

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.