ВМРО-ДПМНE исклучи 16. делегати од Конгресот

Во врска со шпекулациите дека неправедно се исклучени 16 делегати од конгресот, ВМРО-ДПМНЕ ја информира јавноста: Едно лице е исклучено заради тоа што е починато. Останатите заради тоа што се вработени или функционери во МНР, МВР или регулаторни тела каде со закон е забрането да членуваат во партиски тела, велат од партијата.

“Конгресот заедно со делегатите е највисокото партиско тело на партијата. За сите овие разрешувања е разговарано со секој поединечно и е добиена согласност од него, за најголем дел и писмена оставка.

Доколку ова не се преземеше дел од овие лица ќе останеа без работа или ќе беа разрешени од функциите“, велат од партијата.

Фото: ВМРО-ДПМНЕ

ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ

И притворените Мукоски, Тарчуловски и Василевски се делегати на конгресот на ВМРО-ДПМНЕ

Драма на гласањето во ВМРО-ДПМНЕ: Груевски ги убедувал сопартијците дека конгрес е неопходен

Еден делегат може да поддржи само една кандидатура за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Детален преглед: Објавен списокот на делегати кои ќе решаваат за новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Груевски пред Централниот комитет: Оставката ја поднесувам како морален чин

544 делегати во Валандово ќе одлучуваат кој ќе го наследи Груевски

Мицковски размислува да се кандидира за лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Милошоски се уште не се решил

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.