Претседателот на ДИК Чичаковски поднесе оставка

Претседателот на Државната изборна комисијата (ДИК) Александар Чичаковски денеска за МИА изјави дека поднел барање за престанок на функцијата претседател на Комисијата. 

Оставката, рече Чичаковски, е негов личен чин. 

Чичаковски оставката ја поднесе откако во јавноста беше обелоденето дека членовите на ДИК зеле високи надоместоци за последните неколку изборни циклуси и интернет петицијата за оставка на членовите на Комисијата. 

Мандатот на овој состав на комисијата истекува во 2020 година. Чичаковски е прв човек на ДИК од редот на експертите од 2015 година по постигнувањето на Пржинскиот договор. 

Засега нема информации дека и други членови на ДИК си поднеле оставка, иако некои од нив потврдуваат дека веќе им се напишани. 

Фото/извор: МИА

ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ

Каков имот имаат членовите на ДИК: Чичаковски има еден стан и кредит

Сите членови на ДИК поднесоа оставка?

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.