Каратистите на „Макпетрол“ имаа успешен настап на Балканското првенство во карате

1059 Views Декември 11, 2017 Спорт Редакција Емагазин

Изминатиов викенд во Херцег Нови, се одржа 18. Балканско првенство за кадети, јуниори и постари јуниори У21. На првенството учество земаа 11 балкански држави со 885 натпреварувачи. 
 
Каратистите на „Макпетрол“ на ова натпреварување кое имаше критериумски карактер за влез во репрезентацијата, постигнаа извонреден успех - освоија три златни и две сребрени медали, и тоа во највозрасната категорија на помлади сениори-ки (У21). 
 
Најуспешна натпреварувачка на Балканското првенство е Моника Пендаровска, спортистка на „Макпетрол“, таа успеа да освои две златни медали и тоа во поединечна и екипна конкуренција во дисциплината борби.

Веднаш до неа е Анѓела Мојсовска, исто така со освоени две медали, од кои една сребрена и една златна  во поединечна и екипна конкуренција во дисциплината борби. Абдурахим Идризи е спортистот кој успеа да освои сребрен медал кај јуниорите во категорија -55 кг. Патот до медалите за сите каратисти на Макпетрол беше следен:

Златен медал за Моника Пендаровска

Балканска шампионка во помлади сениори  во категоријата на -55 кг стана Моника Пендаровска. Таа во првото коло беше слободна во второто коло ja победи натпреварувачкaта од Србија, Вујасинович Александра со резултат 1-0, во второто коло беше поуспешна од Харбел Барбара од Словенија со резултат 5-0 и во финалната борба ја победи исто така Солдо Анќела од Босна и Херцеговина на судиско изјаснување со 5-0.

Моника Пендаровска стана Балканска првенка за прв пат во својата кариера. Да потсетиме дека Моника до сега во својата кариера има освоено и три европски официјални медали во конкуренција на кадетки и јуниорки. Ова е нејзин прв позначаен успех кај помладите сениорки (У21), највозрасната младинска категорија и воедно со најтешка и најквалитетна конкуренција на спортисти.

Сребрен медал за Анѓела Мојсовска

Анѓела Мојсовска .во категоријата напомлади сениорки (У21)  категоријата  - 68 кг, освои сребренмедал и стана Балканска вицешампионка. Во првото коло Ангела, беше поуспешна од Прга Ирена од Хрватска победи ос 2-0, во второ коло победа со Рогич Сара БиХ, со извонреден резултат од 7-0, во полуфиуналето ја победи спортистката на (Олимпик) Јанич Емилиа со резултат 1-0, и во финалната борба загуби од Тадич Анита со 1-5.
 
Сребрен медал за Абдурахим Идризи

Абдурахим Идризи освои исто сребрен медал за јуниори борби во категоријата -55 кг , во прво коло победи со Скотник Сани од Словенија резултат 1-0, во второ коло победи со Лацкович Кристијан од Хрватска резултат 4-1, во полуфинале победи со Атович Мурнес од Б и Х на судиско изјаснување со резултат 4-1, во финалето беше поразен со резултат  0-2, од Смилковски Столе.
 
Златни медали за Моника Пендаровска и Анѓела Мојсовска, екипно-борби

Одличен успех постигнаа и каратистките на Макпетрол Моника Пендаровска и Анѓела Мојсовска во дисциплината екипно борби за жени. Тие заедно со Вероника Костовска (Кеикс) , и Јанич Емилија (Олимпик), успеаја да го  освојат златниот медал и да победат во највозрасната категорија на помлади сениорки (У21).

Во елиминацискиот дел беа поуспешни од Босна и Херцеговина, победија со резултат 2-1, потоа во второто коло победија и со репрезентацијата на Србија резултат 1-1, имаа подобра поен разлика, и во Финалето остварија доминантна победа над репрезентацијата на Словенија со резултат од 2-0.

Ова е голем успех кој го постигна овој женски тим, и со тоа станаа Балкански шампионки во екипна конкуренција борби во највозраната категорија на спортистки на ова натпреварување:- изјави Д-р. Бошко Заборски, тренер на Карате клубот „Макпетрол“ и селектор на Македонската универзитетска карате репрезентација.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.