(ВИДЕО) Експлозија на бомба на автобуска станица на Менхетен во Њујорк

872 Views Декември 11, 2017 Свет Никола Осило

Експлозија одекна утрово во Њујорк, на една од главните сообраќајници во централниот дел на Менхетн. Според претставник на њујоршката полиција, се работи за обид да се детонира бомба во кој бил повреден само бомбашот.

Според телевизијата Си-Би-Ес, напаѓачот носел две експлозивни направи, едната од кои била прицврстена на неговото тело. Едната од бомбите експлодирала додека бомбашот ја носел, нанесувајќи му повреди поради кои бил хоспитализиран. Очевидци тврдат дека станува збор за маж на возраст од 20-ина години.

Исклучително прометните метро станици Тајмс Сквер и Порт Ауторити се евакуирани од страна на полицијата додека возовите не застануваат на овие станици.

Инцидентот се случил во 7:30 часот по локално време, во екот на утринскиот сообраќаен метеж. Двете метро станици се поврзани со подземен пешачки тунел, и очевидци велат дека патниците сами почнале да бегаат штом ја слушнале силната експлозија.

Стотици луѓе на социјалните мрежи јавија дека се случило вистинско стампедо по експлозијата, додека патниците брзале што поскоро да го напуштат подземниот тунел и метро станиците.

Претседателот Доналд Трамп и градоначалникот на Њујорк Бил де Бласио примиле безбедносен брифинг со досега познатите информации за инцидентот.

МИА/Фото: Daily mirror/видео:Christos Kinits/youtube

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!