Секоја шеста компанија во ЕУ лани продавала стоки и услуги преку Интернет

584 Views Декември 15, 2017 Бенчмарк Редакција Емагазин

Секоја шеста компанија во Европската унија продавала минатата година производи и услуги преку интернет, а Хрватска е благо до европскиот просек, покажува извештајот на Европската канцеларија за статистика.

Вкупно 16 отсто компании во ЕУ минатата година примиле порачки преку интернет страниците или апликациите, утврдиле од Еуростат, забележувајќи дека нивниот удел повеќе или помалку е непроменет од 2014 година.

Во 2010 година само 12 отсто од нив користеле интернет како канал за продажба.

МИА

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.