Живеат во сиромаштија ама поседуваат автомобил, телевизор и мобилен телефон

1524 Views Декември 27, 2017 Беспарица Никола Осило

Во Македонија лани дури 453.000 лица или 21,9 отсто од вкупното население живеело под прагот на сиромаштијата.

Според најновите податоци на Државниот завод за статистика, во 2016 година најголем дел од сиромашните домаќинствата поседувале телевизор во боја и тоа дури 99 отсто, телефон поседуваат 95,6 отсто, машина за перење алишта има во 87,5 отсто, персонален компјутер или лаптоп поседуваат 54,2 отсто, додека автомобил поседуваат 39,8 отсто од сите сиромашни домаќинства. 

Фото: hufingtonpost

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!