Ханделсблат: Можен оружен судир меѓу Хрватска и Словенија поради Пиранскиот залив

1578 Views Декември 28, 2017 Балкан Редакција Емагазин

Можно е набрзо да се случи судир меѓу Хрватска и Словенија поради Пиранскиот залив, што може да има оружени карактеристики, објави германскиот весник Ханделсблат. 

Весникот предупредува дека не е исклучена и употреба на полициска сила. 

Како што се оценува, сите сигнали укажуваат дека следува „бурен период“ во хрватско-словенечките односи поради Заливот и дека не е исклучен ниту оружен судир.

Словенија планира да почне реализација на пресудата од Арбитражниот суд, според која на таа држава и припаѓаат две третини од Пиранскиопт залив. 

- Тогаш словенечката полиција ќе ја преземе контролата врз нашето море, најави словенечкиот претседател Миро Церар.

Но, Хрватска ќе се спротивстави имајќи предвид дека арбитражата ја смета за ништовна. 

Ханделсблат наведува дека ЕУ потрошила многу енергија за да ги натера Загреб и Љубљана на арбитражен процес, а тогаш Словенија наводно ги прекршила процесните правила поради што Хрватска во 2015 година отстапува од арбитражата. 

Сепак, арбитражата продолжува и во конечната одлука Словенија подобро помина „на море“, а Хрватска – кога станува збор за копнената граница.

За време на католичките божиќни празници, голем број туристи се пожалиле на километарски колони на словенечко-хрватската граница.

Загреб смета дека станува збор за подметнувања од страна на Словенија со што би му наштетиле на туризмот, наведува германскиот весник. 

Како еден од примерите за решавање на тој судир, весникот го наведува договорот меѓу Германија и Холандија за заедничко управување со заливот Доларт, но истакнува дека Словенија инсистира на спроведување на арбитражната пресуда и најавува меѓународна тужба против Хрватска доколку таа го блокира процесот. 

МИА

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.