(ФОТО) Осум дестинации во Европа кои треба да ги посетите во 2018 година

Речиси секое новогодишно ветување или желба е поврзано со патување - да појдеме до непознати дестинации, да доживееме различни емоции, да откриеме егзотични предели или диви места.

Ако барате блиски дестинации, Европа нуди многу можности. Погледнете ги земјите и градовите што заслужуваат да бидат посетени следната година.

Сплит, Хрватска

Уникатните историски споменици се карактеристични за еден од најживните стари градови во Европа. На почетокот Сплит може да ви биде стори чуден заради подеднаквата архитектура, но наскоро ќе најдете огромна разновидност на барови и ресторани, продавници и шик хотели.

Даблин, Ирска

Ирската престолнина продолжува да изненадува со многу различни ресторани, прогресивна уметност, сцена и бутик хотели. Освен тоа ако сте обожаватели на вискито, имајте на ум дека тоа тече слободно тука и може да се пробате уникатни вкусови и брендови.

Француска Фландрија, Франција

Често занемаруван, француска Фландрија е регион кој вклучува Лил и Данкерк, градови, кои се богати со култура, активности, природа и многу знаменитости. Данкерк е една од најпосакуваните крајбрежни дестинации во Франција, со неверојатни плажи и над 400 продавници.

Во 2013 година, градот беше прогласен за француска престолнина на културата, која го инспирираше градот да процвета со културните предлози. Според французите, Лил е најценетиот град во Франција, иако е четврти по големина во Франција и најголем во регионот.

Неделните пазари во Лил и годишниот пазар во септември се дел од причините да го псоетте овој град. Меѓу Лил и Данкерк има и десетици ридови, каде што луѓето можат да се прошетаат и да уживаат во природата.

Санкт Петербург, Русија

Санкт Петербург често се нарекува Венеција на северот поради својата убавина, каналите, оските, величествените булевари и елегантните барокни и класични палати. Италијански дворци и палати покрај реката Нева, заедно со бесценети уметнички дела во музејот "Ермитаж", балет од светска класа и посета на музејот "Фаберже" ќе ве натера да најдете дека современиот Санкт Петербург е толку убава и брилијантен, како и секогаш.

Ишија, Италија

Ако не сте размислувале за овој прекрасен остров покрај брегот на Неапол, време е сериозно да го разгледате. За многу туристи тоа може да изгледа во голема мера непроменето од повоената ера. Познат по термалните топли извори, вулкански карпести плажи и мирен начин на живот, Ишија не располага со врвен сјај на Капри, но токму затоа вреди. Освен тоа е одлична база за истражување на остатокот од славното крајбрежје на Амалфи во Италија.

Талин, Естонија

Во 2018 година Естонија одбележува 100-годишнината од својата независност од Руската империја и ниедно место нема да слави повеќе од главниот град Талин. Како најбрзо растечка ѕвезда во балтичкиот регион, Талин импресионира со минатото, но исто така станува и технолошки град.

Стариот град е објект на светското културно наследство на УНЕСКО, кој датира од 13 век, кога еден од најважните трговски центри во регионот. Калдрма улиците на Талин се полни со кафулиња и извонреден спектар на продавници и бутици. Во срцето на сето тоа стои плоштадот, едно од најпознатите места за средби во градот.

Варшава, Полска

Варшава се позиционирше како една од големите метрополи на културата во Источна Европа, улиците и се полни со шик кафулиња, бутици и барови. Тука може да уживате во пиво и убава храна, да ги разгледате локалните пазари и да се нурнете во прекрасната архитектура.

Малта

Мал карпест архипелаг, кој се наоѓа во древниот трговски пат помеѓу Јужна Европа и Северна Африка, Малта импресионира со историја, природа, уникатното наследство и современата уметност. Овде ќе бидете изгубени во различни замоци за нуркање места или скриени бегство со коктел на Comino остров.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

Најчитани вести