Се намалува вредноста на денарот во однос на еврото

1468 Views Јануари 15, 2015 Беспарица Никола Осило

На крајот од 2014 година, едно евро во земјава вредеше 61,69 денари што е најниска вредност на денарот во изминативе десет години. Во 2004 година едно евро вредело 61,31 денари, а на крајот на 2013 година 61,51 денари.

 

Иако во земјава има фиксен девизен курс очигледно е дека има тренд на пад на вредноста на денарот во однос на еврото.

 

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!

Најчитани вести