„Тајната“ средба Димитров - Коѕијас се одржала во хотелот каде Заев чекаше Нова Година

Во хотелот „Македониа Палас“ во центарот на Солун, се одржала, според грчките медиуми средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција. 

Како што јавува дописникот на МИА од Атина, медиумите во Грција, средбата ја карактеризираат како „тајна“ со оглед на тоа дека ниту од македонското, ниту од грчкото МНР не беше соопштено ниту времето ниту местото на одржување.

- Во Солун, во огромна тајност и под силни безбедносни мерки, се одржа средбата на министерот за надворешни работи, Никос Коѕијас со неговиот скопски колега, Никола Димитров, во временски период кога и двете земји брзаат да најдат взаемно прифатливо решение за името за Скопје за да може ФИРОМ да се интегрира во НАТО, пишува солунскиот информативен портал Вориа, пренесува МИА.

МИА/Фото: Македониа Палас

ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ

Што договорија Димитров и Коѕијас во Солун

(ФОТО) Заев ја дочека Новата Година со брат му Вице

(Галерија) Како изгледа „Македонија палас„, во Солун, во кој Заев ќе слави Нова Година

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.