(ВИДЕО) Како изгледаше големиот протест за името Македонија во Солун во 1992 година

5020 Views Јануари 20, 2018 Ретро Редакција Емагазин

Од Солун, за еМагазин, Петре Димитров

Како што веќе објави еМагазин, за утрешниот протест за терминот Македонија во Солун се очекуваат илјадници граѓани од целата земја.

ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ

Анархистите пред големиот протест за името Македонија ја ишараа Белата кула, симболот на Солун

Во Солун за утрешниот протест за името Македонија се очекуваат илјадници граѓани

Според грчките медиуми очекувањата се дека сепак истиот нема да ја масовноста како на тој од 1992 година, кога во Солун се собраа околу 1 милион Грци.

Како изгледаше тоа погледнете во видеото:

Видео: Konstantinos Papagiannopoulos

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.