Џорџ Сорос се откажа од купувањето на словенечки Туш

623 Views Февруари 7, 2018 Балкан Редакција Емагазин

Светски познатиот инвеститор и милјардер Џорџ Сорос се откажа од купувањето на словенечки Туш.

Според ТВ Словенија, Сорос кој за Туш се натпреваруваше преку фондот Quantum Strategic Pertners се повлекол поради понтамошната улога на сопственикот Мирко Туш во компанијата.

Банкарскиот конзорциум предводен од НЛБ, вклучувајќи ги и Абанка, СИД банка, Горенска банка и Нета, бараше купувач за околу 300 милиони евра побарувања во групата Туш. 

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.