Светската економија ќе има помал раст во следните 50 години

678 Views Јануари 19, 2015 Беспарица Петре Димитров

Растот на светската економија ќе забележи значително успорување во следните 50 години, поради стареењето на населението.

Во спротивно можно е да има подобри резултати доколку земјите не пронајдат начин за зголемување на производството, се наведува во извештајот на Глобалниот институт Мекензи.

Документот покажа дека без големо зголемување на производството на секој работник глобалниот раст ќе се забави до два отсто во следните 50 години, за разлика од 3,6 отсто во изминатите 50 години.

Тоа е поголемо забавување од глобалниот раст за време на Големата рецесија или за време на деценијата на енергетската криза од 1974 до 1984 година

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Петре Димитров

Професионален дипломиран новинар со долгогодишно искуство. Најмногу сака да патува и да прави возбудливи репортажи, но за да јавноста биде објективно информирана следи и бизнис и политика.

Најчитани вести