Скопје повторно се гуши: Магла и загадување над дозволените граници

1676 Views Февруари 9, 2018 Чиста околина Никола Осило

Граѓаните на Скопје утрово повторно се разбудија во магла и загадување на воздухот над дозволените граници.

Апликацијата „Мој воздух“ покажува дека присуството на опасните ПМ10 честички во скопските населби Карпош, Центар, Лисиче е над подносливото ниво, а најголемо е загадувањето на воздухот кај Ректоратот.

Фото: scienceabc.com

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!

Најчитани вести