(ВИДЕО) Шарпланинци се справуваат со волци кои напаѓаат стадо овци

4166 Views Февруари 10, 2018 Ретро Никола Осило

Шарпланинецот е еден од најубавите автентични видови кучиња од овие простори, а со него освен Македонците се гордеат и Алабнците, Србите и другите народи од Балканот.

Поранешната југословенска документарна кинематографија посветуваше големо внимание на документирање на оваа раса, а најдобар показател за тоа е овој краток филм во кој се гледа како овчарите од овие краишта ги користеле шарпланинците за заштита на стадата од волци.

Видео: youtube/Тасим Алилоски/фото: dogable.net

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!

Најчитани вести