Топ десет рекордери во јавни набавки

2501 Views Февруари 11, 2018 Бизнис Никола Осило

Електронскиот систем за јавни набавки (ЕСЈН) неодамна ја отвори базата на податоци за јавноста. Новото решение овозможува сите заинтересирани страни да прават персонализирани анализи и истражувања за системот за јавни набавки или за конкретни институции/носители на набавка.

Податоците се претставени преку разни табели, пити, графикони и останати визуелизации, а преку филтрите може да се пребарува на месечно, квартално или годишно ниво.

Меѓудругото, системот покажува и кои се правните лица кои потрошиле најмногу пари на договори за јавни набавки во 2017: 

 

Фото: eonnet.org

ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ

Ранг-листа од десет најголеми договори за јавни набавки 

Топ десет компании со најмногу понуди на огласите за јавни набавки на државните институции 

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!