Нова рунда преговори: Димитров и Коѕијас ќе се сретнат со Нимиц во Виена

Нова средба во рамките на процесот на преговори за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на ниво на министери за надворешни работи ќе се одржи утре во Виена, соопштија од МНР.

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас вечерва ќе се состанат во Виена, а утре ќе имаат заеднички состанок со Нимиц на кој е предвидено да се интензивираат преговорите и ќе го разгледаат предлогот на медијаторот. 

Фото: МНР

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.