Имиња во чест на виното и љубовта: Во Македонија 11 девојчиња крстени Љубов, а 206 момчиња Трифун

1064 Views Февруари 14, 2018 Вино Никола Осило

Македонските граѓани денеска ги слават Свети Трифун како ден на виното, и Свети Валентајн како ден на љубовта.

Интересно е што, кај голем број македонски семејства овие празници имаат големо значење, а најдобар показател за тоа е што во текот на минатата година 11 деца го добиле името Љубов, а дури 206 деца името Трифун.

Фото: ucg.org

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!